Jak jezdit vlakem

Toto je první ze série šesti krátkých textů zabývajících se čtyřmi dopravními prostředky. Je založen na zápiscích, které jsem měl uschované - zapsaná současnost tedy znamená skutečnou minulost. Mně osobně se celkem líbí, a proto je chci mít zde, kde si je mohu přečíst mnohem pohodlněji.

První díl se tedy zabývá tím, jak se také dá cestovat vlakem. Vytvořen byl na počátku roku 2004 - to jsem zrovna bydlel jednak v Táboře (Horky, ulice Nad Záhybem) a jednak v Praze (Kolej 17. listopadu).


Předposlední (před Vánoci) cesta z Prahy. Abych stihl vlak v 0:47, musím jet autobusem v 0:29 (ze zastávky kousek od koleje). Většinou to bývá těsné, ale ten den mi poprvé ujel. Zkouším doběhnout na nádraží - vždyť je to jen přes půl Prahy. Když přeběhnu most, jsem tak v pětině cesty, je mezi 0:35 a 0:40 a žádná tramvaj ani autobus nejede, vracím se naštvaný na kolej a jedu druhý den.

Poslední (před Vánoci) cesta do Prahy. Jdu z domova na poslední chvíli. Naštěstí to mám na nádraží celkem daleko, tak se ztráta dá cestou dohnat. Doběhnu na nádraží a skočím do vlaku. Hurá, stihl jsem to! Nemusím čekat tři čtvrtě hodiny na další! Konečně se vlak rozjíždí. Bohužel na špatnou stranu. Navíc jedu na černo. Průvodčího jsem naštěstí nějak minul (když procházel, šel jsem náhodou na záchod - kdybych to plánoval, určitě mi to tak nevyjde). Ve Veselí honem vyskočím z vlaku a snažím se chytit rychlík. Nějak asi nepočítají, ze někdo bude přestupovat, stihnout se to nedá. Čekám půl hodiny na osobák jedoucí do Tábora. Navíc se rozhoduji - mám s ním jet až do Prahy (budu na koleji asi o půl hodiny dřív), nebo v Táboře vystoupit, někam zajít a pak jet rychlíkem? Nakonec se rozhoduji pro první variantu, nechce se mi přestupovat. Jízdní řád si bohužel trochu vymýšlí, v Benešově vlak končí. Tak mrznu na nádraží (nějak jim tam netopí) a nastupuji do rychlíku. Samozřejmě si už nesednu, když jedu jen z Benešova.

Poslední (před Vánoci) cesta z Prahy. Zvládl jsem ji!

První (po Vánocích) cesta do Prahy. Zase dobře. Už mi to začíná jít.

První (po Vánocích) cesta z Prahy. Tak asi ne. Naštěstí jsem předvídavý a zjistil jsem si, že půlnoční vlak posunuli z 0:47 na 0:17. To je výhodné, můžu jet metrem někdy v 0:05 a díky tomu mám ještě skoro pět minut rezervu (na to jsem dřív zvyklý nebyl). Takže jdu v klidu na vlak a nastoupím do něj. Vypadá sice trochu jinak - ale když změnili čas, proč by nemohli změnit i vlak? Nastoupím a začnu si číst. Za několik minut mi začne být divné, ze se nic neděje. Naštěstí prokazuji svoji genialitu a přečtu si, ze jsem v osobním vlaku do Benešova. Spěšný vlak jel z druhé koleje. Raději vystupuji a jedu na kolej - nevím totiž, kde bych v Benešove spal. Okolo jedné se vracím.

A od té doby jsem se začal soustředit. A zatím většinu vlaku zvládám. Je sice pravda, že když jsem jel minule domů, musel jsem běžet přes most, protože mi ujel autobus. A na nádraží jsem také raději z metra hodně chvátal. To je však zcela obvyklé a pokud vlaky stíhám, nic se neděje.


A jak jezdíte vlakem vy? Máte také nějaké zajímavé zážitky?

Rychle, za chvíli už jede!

Smůla, už je pryč.